HATA BİLDİRİMLERİNİZ İÇİN TIKLAYIN
سُورَةُالنَّمْلِ  ٣٨١ 
الجزء ٢٠

فَمَا كَانَ جَوَابَ قَوْمِه۪ٓ اِلَّٓا اَنْ قَالُٓوا اَخْرِجُٓوا اٰلَ لُوطٍ مِنْ قَرْيَتِكُمْۚ اِنَّهُمْ اُنَاسٌ يَتَطَهَّرُونَ ﴿ ٥٦ ﴾ فَاَنْجَيْنَاهُ وَاَهْلَهُٓ اِلَّا امْرَاَتَهُۘ قَدَّرْنَاهَا مِنَ الْغَابِر۪ينَ ﴿ ٥٧ ﴾ وَاَمْطَرْنَا عَلَيْهِمْ مَطَرًاۚ فَسَٓاءَ مَطَرُ الْمُنْذَر۪ينَ۟ ﴿ ٥٨ ﴾ قُلِ الْحَمْدُ لِلّٰهِ وَسَلَامٌ عَلٰى عِبَادِهِ الَّذ۪ينَ اصْطَفٰىۜ آٰللّٰهُ خَيْرٌ اَمَّا يُشْرِكُونَۜ ﴿ ٥٩ ﴾ اَمَّنْ خَلَقَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ وَاَنْزَلَ لَكُمْ مِنَ السَّمَٓاءِ مَٓاءًۚ فَاَنْبَتْنَا بِه۪ حَدَٓائِقَ ذَاتَ بَهْجَةٍۚ مَا كَانَ لَكُمْ اَنْ تُنْبِتُوا شَجَرَهَاۜ ءَاِلٰهٌ مَعَ اللّٰهِۜ بَلْ هُمْ قَوْمٌ يَعْدِلُونَۜ ﴿ ٦٠ ﴾ اَمَّنْ جَعَلَ الْاَرْضَ قَرَارًا وَجَعَلَ خِلَالَهَٓا اَنْهَارًا وَجَعَلَ لَهَا رَوَاسِيَ وَجَعَلَ بَيْنَ الْبَحْرَيْنِ حَاجِزًاۜ ءَاِلٰهٌ مَعَ اللّٰهِۜ بَلْ اَكْثَرُهُمْ لَا يَعْلَمُونَۜ ﴿ ٦١ ﴾ اَمَّنْ يُج۪يبُ الْمُضْطَرَّ اِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّٓوءَ وَيَجْعَلُكُمْ خُلَفَٓاءَ الْاَرْضِۜ ءَاِلٰهٌ مَعَ اللّٰهِۜ قَل۪يلًا مَا تَذَكَّرُونَۜ ﴿ ٦٢ ﴾ اَمَّنْ يَهْد۪يكُمْ ف۪ي ظُلُمَاتِ الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَمَنْ يُرْسِلُ الرِّيَاحَ بُشْرًا بَيْنَ يَدَيْ رَحْمَتِه۪ۜ ءَاِلٰهٌ مَعَ اللّٰهِۜ تَعَالَى اللّٰهُ عَمَّا يُشْرِكُونَۜ ﴿ ٦٣ ﴾

سُورَةُالنَّمْلِ  ٣٨١ 
الجزء ٢٠
Neml Sûresi  381 
Cüz  20

56  Bunun üzerine kavminin cevabı: “Lût âilesi ni memleketinizden çıkarın. Zira gerçekten onlar öyle insanlardır ki, (yaptığımız eşcinselliği kötü sayıp) çokça temizlik taslamaktadırlar!” demelerinden başkası olmamıştır.

57  Biz de hemen onu ve (sadece müminlerden oluşan tüm) âilesini (azaptan) kurtardık. Ancak (kâ fir olan) hanımı müstesnâ! Biz onu (azap içerisinde) kalanlardan olarak takdir ettik!

58  Bir de üzerlerine (balçıktan pişirilmiş) görülmedik bir yağmur yağdırdık. Artık o uyarılanların yağmuru çok kötü olmuştur!

59  (Habîbim! Bunca peygamberlerin kıssalarını öğrenme nimetine şükürde bulunmak ve o seçkin kulları selâmlamak üzere) de ki: “Bütün hamdler Allâh’a mahsustur; selâm ise o seçmiş olduğu kulları üzeri ne olsun!” Allâh mı (Kendisine ibadet edenler hakkın da) hayırlıdır, yoksa şirk koşmakta oldukları (o âciz) şeyler mi (tapanlarına yararlıdır)?! (Tabi ki Allâh hayırlıdır! Çünkü O, Kendisine yalvaranları dâima kurtarmak ta, putlarsa, azâba çarpılan müşrikleri hiçbir zarardan kurtaramamaktadır.)
Âyet-i celîlede geçen “Seçkin kimseler”den maksat; bazı âlimlere göre özellikle peygamberlerdir. ibni Abbâs (Radıyallâhu anhümâ) ise: “Bunlar Muhammed (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)`in ashâbı dır ki, Allâh-u Te`âlâ onları peygamberi için özel olarak seçti!” demiştir. Süfyân-ı Sevrî (Rahimehullâh) da bu selâmın özellikle sahâbe-i kirâma yöneltildiğini nakletmiştir. (Âlûsî)

60  (Dünyanın yaratılışı ve sizin yaşamınız hususun da hiçbir etkisi bulunmayan bâtıl ilâhlar mı hayırlıdır) yoksa O Zât mı ki gökleri ve yeri yaratmıştır ve si zin için gökten bir su in dirmiştir de; Biz onun sebe biyle, (bakanlarına) sevinç veren bir güzel liğe sahip nice bostanlar bitirmişizdir. Onun (meyveleri vesâ ir vasıflarını yaratmanız bir yana) ağacını(n kütüğünü bile) bitirmeniz sizin için (imkân dâhilinde) olamaz! Allâh ile birlikte bir ilâh mı var?! Doğrusu onlar öyle (hatalı) bir toplumdur ki (hak olan tevhîd inancından) sapmaktadırlar/ (âciz varlık ları, böyle bir kudret sâhibine) denk tutmaktadırlar/.

61  (Dünyada rahatça yerleşip güzelce yaşayabilme niz için size hiçbir imkân sağlayamayan zavallı ilâhlar mı daha iyidir) yoksa o yeri (düzgün bir halde döşe yerek, canlılar için) bir yerleşim yeri yapmış olan, aralarında nice ırmaklar yaratmış bulunan, onun (, üzerindekileri sallamaması) için sâbit dağlar belir lemiş olan, (tatlı ve tuzlu) iki deniz arasında da (birbirine karışmamaları için) engelleyici bir şey mey dana getirmiş bulunan Zât mı?! Allâh ile birlikte bir ilâh var mı?! Doğ rusu onla rın ekseriyeti (hak nedir, bâtıl nedir) bilmezler!

62  (Kendilerine dua edenlerin farkında bile olmayan ve size yeryüzünde hiçbir imkân sağlayamayan putlar mı daha menfaatlidir) yoksa Kendisine dua ettiği zaman, zorda kalan(ın yakarışın)a sürekli icâbet eden, o kötülüğü aç(ıp kaldır)an ve sizi (geçmiş ümmetlerin ardından) yerin (yönetiminin yetkili) halîfeleri kılan Zât mı?! Allâh ile birlikte bir ilâh var mı?! Pek az öğütleniyorsunuz!
Zora düşmüş bazı kimselerin, kısa zamanda dualarının kabulünün eserini görmemeleri âyet-i kerîme ile çelişmez. Zira Allâh-u Te`âlâ’ya dua eden bir kulun duasının faydası, mutlaka ya dün yada ya da âhirette kendisine dönecektir. Kimine dünyada özel isteği verilmese de, istediğinden daha üstünü lütfedilmekte, kimine de istediği anda değil de, daha sonra verilmektedir. Bazısı da hakkında hayırlı sanarak bir şey istemekte, ama onun o isteği yerine getirilmeyerek kendi farkında olmadan ona iyilik yapılmaktadır. (Âlûsî)

63  (Sizi yolculuklarınızda istediğiniz hedeflere ulaş tır ma ktan, kuraklığa tutulduğunuzda da, müjdeci rüz gârlar ve hayat veren yağmurlara kavuşturmaktan büs bütün âciz birtakım varlıklar mı faydalıdır) yoksa O Zât mı ki, karanın ve denizin karanlık (yol)larında (yıldızlar, dağlar, rüzgârlar ve türlü türlü nakil vasıta ları ile) sizi maksadınıza (ancak) O eriştirmektedir ve yine O Zât mı ki, rüzgârları rahmetinin (eseri olan yağmurun) öncesinde müjdeciler olarak (sade ce ) O göndermektedir?! Allâh ile birlikte bir ilâh mı vardır?! Onların ortak koşmakta oldukları şeylerden/ on ların şirk koşmalarından/ Allâh dâimâ pek yüce ol muştur!

Neml Sûresi  381 
Cüz  20
cihanyamaneren