HATA BİLDİRİMLERİNİZ İÇİN TIKLAYIN
سُورَةُالْمُزَّمِّلِ  ٥٧٤ 
الجزء ٢٩

اِنَّ رَبَّكَ يَعْلَمُ اَنَّكَ تَقُومُ اَدْنٰى مِنْ ثُلُثَيِ الَّيْلِ وَنِصْفَهُ وَثُلُثَهُ وَطَٓائِفَةٌ مِنَ الَّذ۪ينَ مَعَكَۜ وَاللّٰهُ يُقَدِّرُ الَّيْلَ وَالنَّهَارَۜ عَلِمَ اَنْ لَنْ تُحْصُوهُ فَتَابَ عَلَيْكُمْ فَاقْرَؤُ۫ا مَا تَيَسَّرَ مِنَ الْقُرْاٰنِۜ عَلِمَ اَنْ سَيَكُونُ مِنْكُمْ مَرْضٰىۙ وَاٰخَرُونَ يَضْرِبُونَ فِي الْاَرْضِ يَبْتَغُونَ مِنْ فَضْلِ اللّٰهِۙ وَاٰخَرُونَ يُقَاتِلُونَ ف۪ي سَب۪يلِ اللّٰهِۘ فَاقْرَؤُ۫ا مَا تَيَسَّرَ مِنْهُۙ وَاَق۪يمُوا الصَّلٰوةَ وَاٰتُوا الزَّكٰوةَ وَاَقْرِضُوا اللّٰهَ قَرْضًا حَسَنًاۜ وَمَا تُقَدِّمُوا لِاَنْفُسِكُمْ مِنْ خَيْرٍ تَجِدُوهُ عِنْدَ اللّٰهِ هُوَ خَيْرًا وَاَعْظَمَ اَجْرًاۜ وَاسْتَغْفِرُوا اللّٰهَۜ اِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ ﴿ ٢٠ ﴾
سُورَةُالْمُدَّثِّرِ
بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
يَٓا اَيُّهَا الْمُدَّثِّرُۙ ﴿ ١ ﴾ قُمْ فَاَنْذِرْۙ ﴿ ٢ ﴾ وَرَبَّكَ فَكَبِّرْۙ ﴿ ٣ ﴾ وَثِيَابَكَ فَطَهِّرْۙ ﴿ ٤ ﴾ وَالرُّجْزَ فَاهْجُرْۙ ﴿ ٥ ﴾ وَلَا تَمْنُنْ تَسْتَكْثِرُۙ ﴿ ٦ ﴾ وَلِرَبِّكَ فَاصْبِرْۜ ﴿ ٧ ﴾ فَاِذَا نُقِرَ فِي النَّاقُورِۙ ﴿ ٨ ﴾ فَذٰلِكَ يَوْمَئِذٍ يَوْمٌ عَس۪يرٌۙ ﴿ ٩ ﴾ عَلَى الْكَافِر۪ينَ غَيْرُ يَس۪يرٍ ﴿ ١٠ ﴾ ذَرْن۪ي وَمَنْ خَلَقْتُ وَح۪يدًاۙ ﴿ ١١ ﴾ وَجَعَلْتُ لَهُ مَالًا مَمْدُودًاۙ ﴿ ١٢ ﴾ وَبَن۪ينَ شُهُودًاۙ ﴿ ١٣ ﴾ وَمَهَّدْتُ لَهُ تَمْه۪يدًاۙ ﴿ ١٤ ﴾ ثُمَّ يَطْمَعُ اَنْ اَز۪يدَۙ ﴿ ١٥ ﴾ كَلَّاۜ اِنَّهُ كَانَ لِاٰيَاتِنَا عَن۪يدًاۜ ﴿ ١٦ ﴾ سَاُرْهِقُهُ صَعُودًاۜ ﴿ ١٧ ﴾

سُورَةُالْمُزَّمِّلِ  ٥٧٤ 
الجزء ٢٩
Müzemmil Sûresi  574 
Cüz  29

20  Şüphesiz senin Rabbin bilmektedir ki; muhakkak sen (emrolunduğun üzere hareket ederek, ba zen) gecenin üçte ikisinden daha az bir zamanı, (ba zen) yarısını ve (bazen) üçte birini (teheccüd namazı için) kıyamda bulunuyorsun, seninle birlikte olan kimselerden bir topluluk da (böylece yapmaktadır)! Zaten geceyi ve gündüzü ancak Allâh takdir etmek tedir (, dolayısıyla onların saatlerinin miktarını gerçek manada ancak Allâh bilir! Böylece kimin ne yaptığını, gece saatlerinin ne kadarını ibadetle, ne kadarını uy kuyla geçirdiğini de hakkıyla bilen ancak O’dur)! (Ey ayakları şişinceye kadar teheccüd kılan kullar!) O (Al lâh-u Te`âlâ), sizin bu (şekilde gecenin kıyâmı)na asla güç yetiremeyeceğinizi bilmiştir de, bu sebeple tevbenizi (peşinen) kabul et(mek suretiyle gecenin kıyamının farziyetini sizden nesh et)miştir. Artık (na mazlarda) Kur’ân’dan kolay(ınız)a geleni okuyun! O (Allâh-u Te’âlâ) bilmiştir ki; muhakkak içinizden (teheccüd kılamayacak derecede) hastalar olacaktır; diğer birtakım kimseler de Allâh’ın fazlından (rızık veya ilim) aramakta oldukları halde yer(yüzün)de sefere çıkacaklardır; başka birkısımları da Allâh yolunda (kâfirlerle) savaşacaklardır (ve gündüzün yorgunluğuyla gece sabahlara kadar ibadet yapma gücü bulamayacaklardır)! O halde (namazlarda) o (Kur’â)n dan kolay(ınız)a geleni okuyun, o (farz) namaz(lar)ı hakkıyla kılın, zekâtı verin, (sadece Bizim rızamızı hedefleyerek, gönül hoşluğuyla dînî hizmetlere yardımcı olmak sûretiyle veya borç isteyene fâizsiz para vererek) güzel bir ödünçle de Allâh’a borç verin! (Salih amel ve ibadetler gibi) hayır(lar)dan kendi nefisleriniz için (önceden âhirete yollayarak) ne öne sürerseniz, Allâh katında onu (dünya metaından) daha iyi ve sevap bakımından daha büyük olanın ta kendisi olarak bulacaksınız! (Bir beşer olarak günahtan ve noksandan arınmış kalamayacağınıza göre, tüm halle rinizde) Allâh’tan bağışlanma isteyin! Çünkü muhak kak Allâh, (tevbe edenlerin günahlarını çokça bağışlayan bir) Ğafûr’dur, (kullarına çokça acıyan bir) Rahîm’dir. (Bu yüzden zayıf kullarına zor hükümler yüklememiştir.)

YETMİŞDÖRDÜNCÜ SÛRE-İ CELİLE
el-Müddessir
SÛRE-İ CELîLESİ

Mekkî (; Mekke-i Mükerreme döneminde inmiş)dir. 56 ayettir.
Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın ismiyle!

1  Ey (Hira’da Cibrîl’i, gökle yer arasını kaplamış olarak gördüğünde dehşete kapılıp eşi Hadîce’ye dönen ve: “Beni ört! Beni ört!” diyerek) örtülere bürünen (peygamberim)!

2  (Uzandığın yerden) kalk ve hemen (kavmine) uyarıda bulun!

3  Böylece ancak Rabbini tekbîr et (; hem inançla, hem de sözle O’nu büyük tanı)!

4  Giyeceklerini de (tüm pisliklerden) iyice temizle!/ Kendini (kötü ahlâktan) tamamen arındır (ve eteğini bütün ayıplardan temiz tut)!/

5  Bir de o azâb(a sebebiyet verecek şirk ve inkâr)ı terk et(meye devam et)!

6  (Yaptığın bir yardımı) çok görür olduğun halde iyilikte bulunma(; başa kakma)/ daha çoğunu bek leyerek (kimseye) bağışta bulunma/!

7  Sadece Rabbin(in rızasını kazanmak) için (her konuda) sabırlı ol!

8  Çünkü o (Sûr denen) boru içerisine üfürüldüğü zaman;

9  İşte işte o gün pek çetin bir gündür;

10  Kâfirlere karşı hiç de kolay değildir!

11  Beni, yaratmış olduğum o (Velîd ibni Muğîre adındaki) kişiyle tek başıma bırak/Be ni, (kendisini hiçbir şeysiz) tek olarak yarattığım kişiyle birlikte bırak/!

12  Üstelik Ben ona uzunca döşenmiş bir mal vermiştim;

13  (Zengin oldukları için sefere ihtiyaç duymayıp) yanında duran oğullar da;

14  Bir de ona tam bir döşemeyle (bütün refah imkânlarını) yaymıştım!

15  Sonra da (hırsından dolayı hâlâ) artırayım diye hevesleniyor.

16  Hayır! (Bu beklentisini asla ger çekleştirmeyeceğim!) Çünkü şüp hesiz o, Bizim âyetlerimize karşı (bile bile inkârı sürdüren) çok inatçı biriydi.

17  Muhakkak Ben onu (yetmiş senede çıkıp, yetmiş senede ineceği ve sonsuza kadar böylece azap edi leceği) pek sarp bir yokuşa sardıracağım!

Müzemmil Sûresi  574 
Cüz  29
cihanyamaneren