HATA BİLDİRİMLERİNİZ İÇİN TIKLAYIN
سُورَةُصۤ  ٤٥٥ 
الجزء ٢٣

وَوَهَبْنَا لَهُٓ اَهْلَهُ وَمِثْلَهُمْ مَعَهُمْ رَحْمَةً مِنَّا وَذِكْرٰى لِاُو۬لِي الْاَلْبَابِ ﴿ ٤٣ ﴾ وَخُذْ بِيَدِكَ ضِغْثًا فَاضْرِبْ بِه۪ وَلَا تَحْنَثْۜ اِنَّا وَجَدْنَاهُ صَابِرًاۜ نِعْمَ الْعَبْدُۜ اِنَّهُٓ اَوَّابٌ ﴿ ٤٤ ﴾ وَاذْكُرْ عِبَادَنَٓا اِبْرٰه۪يمَ وَاِسْحٰقَ وَيَعْقُوبَ اُو۬لِي الْاَيْد۪ي وَالْاَبْصَارِ ﴿ ٤٥ ﴾ اِنَّٓا اَخْلَصْنَاهُمْ بِخَالِصَةٍ ذِكْرَى الدَّارِۚ ﴿ ٤٦ ﴾ وَاِنَّهُمْ عِنْدَنَا لَمِنَ الْمُصْطَفَيْنَ الْاَخْيَارِ ﴿ ٤٧ ﴾ وَاذْكُرْ اِسْمٰع۪يلَ وَالْيَسَعَ وَذَا الْكِفْلِۜ وَكُلٌّ مِنَ الْاَخْيَارِۜ ﴿ ٤٨ ﴾ هٰذَا ذِكْرٌۜ وَاِنَّ لِلْمُتَّق۪ينَ لَحُسْنَ مَاٰبٍۙ ﴿ ٤٩ ﴾ جَنَّاتِ عَدْنٍ مُفَتَّحَةً لَهُمُ الْاَبْوَابُۚ ﴿ ٥٠ ﴾ مُتَّكِـ۪ٔينَ ف۪يهَا يَدْعُونَ ف۪يهَا بِفَاكِهَةٍ كَث۪يرَةٍ وَشَرَابٍ ﴿ ٥١ ﴾ وَعِنْدَهُمْ قَاصِرَاتُ الطَّرْفِ اَتْرَابٌ ﴿ ٥٢ ﴾ هٰذَا مَا تُوعَدُونَ لِيَوْمِ الْحِسَابِ ﴿ ٥٣ ﴾ اِنَّ هٰذَا لَرِزْقُنَا مَا لَهُ مِنْ نَفَادٍۚ ﴿ ٥٤ ﴾ هٰذَاۜ وَاِنَّ لِلطَّاغ۪ينَ لَشَرَّ مَاٰبٍۙ ﴿ ٥٥ ﴾ جَهَنَّمَۚ يَصْلَوْنَهَاۚ فَبِئْسَ الْمِهَادُ ﴿ ٥٦ ﴾ هٰذَاۙ فَلْيَذُوقُوهُ حَم۪يمٌ وَغَسَّاقٌۙ ﴿ ٥٧ ﴾ وَاٰخَرُ مِنْ شَكْلِه۪ٓ اَزْوَاجٌۜ ﴿ ٥٨ ﴾ هٰذَا فَوْجٌ مُقْتَحِمٌ مَعَكُمْۚ لَا مَرْحَبًا بِهِمْۜ اِنَّهُمْ صَالُوا النَّارِ ﴿ ٥٩ ﴾ قَالُوا بَلْ اَنْتُمْ۠ لَا مَرْحَبًا بِكُمْۜ اَنْتُمْ قَدَّمْتُمُوهُ لَنَاۚ فَبِئْسَ الْقَرَارُ ﴿ ٦٠ ﴾ قَالُوا رَبَّنَا مَنْ قَدَّمَ لَنَا هٰذَا فَزِدْهُ عَذَابًا ضِعْفًا فِي النَّارِ ﴿ ٦١ ﴾

سُورَةُصۤ  ٤٥٥ 
الجزء ٢٣
Sâd Sûresi  455 
Cüz  23

43  Tarafımızdan büyük bir rahmet ve hâlis akıllara sahip kimseler için (sabra teşvik edici) bir öğüt olsun diye de; Biz ona (o belâlara sabreden Eyyûb kulumuza) ailesini ve beraberlerinde onların bir mislini bağışladık!
Rivayete göre; şeytan üzerlerine binayı yıkarak on üç çocuğunun ölümüne sebep olmuştu. Allâh-u Te`âlâ onları dirilterek, hasta olanlara şifa vererek, etrafa dağılmış olanları da bir araya getirerek tekrar kendisine bağışladı. Onların çoğalması sayesin de de bir kat daha zürriyet ihsan etti. Kendisini gençleştirerek hanımından ona bir o kadar daha çocuk lütfetmiş olduğu da rivayetler arasındadır.

44  (Eşine bir nedenle kızarak yüz sopa vuracağına dâir yemin ettiğinde, ona bir kolaylık göstermek için:) “Elinle (yüz parçalı) küçük bir demet (sap) al da, onunla (eşine) vur! Böylece yeminini bozmuş olma!” (diye vahyettik.) Gerçekten Biz onu (canına, malına ve ailesine gelen bütün belâlara karşı) sabreden biri olarak (bildiğimiz gibi) bulduk! (O) ne güzel bir kuldu! Çünkü gerçekten o (en ufak bir zelle işlediğinde pişman olup Rabbine) çokça tevbe edici idi.
Tefsirlerde geçen rivayete göre; bu yeminin sebebi, uzun yıllar boyu kendisine göz yumdurmayan ve bir yandan bir yana dönmesine engel olan ağır hastalık günlerinden birinde, eşinin bir iş için yanından ayrılıp uzun zaman gelmeyerek kendisini sıkıntı içerisinde bekletmiş olmasıdır. Bu yüzden o, iyileşmesi durumunda hanımına yüz sopa vuracağına yemin etmişti ki, Allâh-u Te`âlâ, kendisini bu mesûliyetten kurtarmak ve rızasını kazanmış olan hanımını incitmemek için kendisine böyle bir ruhsat öğretmiştir.

45  (Habîbim! İbadet hususunda ) kuvvetler ve (dinde) basîretler sahip leri olan kullarımız; İbrâhîm’i, İshâk’ı ve Ya`kûb’u da yâd et!

46  Gerçekten Biz onları pek değerli hâlis (ve karışıksız) bir haslet olan o (âhiret) yurdu(nu hiç unutmayıp dâima) hatırlamakla seçkin kılmıştık.

47  Şüphesiz ki onlar Bizim katımızda, elbette (diğer insanlar içerisinden) seçkin kılınanlardan; o çok hayırlı kimselerdendirler.

48  İsmâ`îl’i, Elyesa’ı ve Zülkifl’i de ha tırla! Hepsi de (iyilikle yâd edilen) çok hayırlı kimselerdendirler.

49  İşte (onların) bu(nca iyi hallerini anlatan âyetler), (kendileri hakkında dünyada) büyük bir şereftir! /İşte bu (anlatılanlar), bir öğüttür!/(Âhirette ise) şüphesiz o takvâ sahipleri için elbette çok güzel bir dönüş yeri vardır.

50  Kapıları kendileri için tamamen açılmış bulunan o Adn cennetleri!

51  İçerisinde (bulunan tahtlar ü ze rine) yaslanıcılar olarak! Onlar orada (canları çektikçe hiç çekin meden) birçok meyve ve pek değerli bir içecek (olan cennet şarabını) isteyeceklerdir.

52  (Kendilerine son derece âşık oldukları için) göz leri(ni eşlerine) tahsis ed(ip onlardan başkasına nazar etmey)enler ve (aralarında çocuk ve ihtiyar bulunma yan, hepsi otuz üçünde) yaşıt eşler de sadece onla rın yanındadır.

53  İşte bu (anlatılanlar), hesap günü (nden sonrası) için size vaad olunan şeylerdir.

54  Şüphesiz işte bu(nlar), elbette Bizim (vermiş olduğumuz) rızkımızdır ki, onun için hiçbir (kesinti ve) tükeniş yoktur!

55  İşte bu (müminlere mahsus bir nimettir)! Ama şüphesiz o (inkârcı) azgınlar için elbette çok şerli bir dönüş yeri vardır.

56  (Hiç çıkmamak üzere) kendisine girecekleri cehennem ki, (o) ne kötü bir döşek olmuştur.

57  İşte bu, kaynar bir su ve (cehennem ehlinin derilerinden akan, bir kovası bile tüm dünyayı koku tacak olan) bir irindir ki, artık onu tatsınlar!

58  (Zorluk ve işkence hususunda) onun şeklinden diğer cinsler (çifter çifter, türlü türlü acılar, zehir zık kım ne içkiler) de (o kâfirler için hazırlanmıştır).

59  (Sapık liderler cehenneme girerlerken azap melekleri onlara, dünyada kendilerine uymuş olan insan yığınlarını göstererek:) “İşte bu (kalabalık), sizinle birlikte (cehenneme) akın edecek bir topluluktur.” (diyecekler. O zaman liderler, tâbileri hakkında:) “Merhaba yok onlara! (Bugün hiçbir faydaları olamaz bize!) Çünkü onlar o (cehennem) ateş(in)e mutlaka giricilerdir!” (derler.)

60  O (küfür önderlerine uya)nlar: “Doğrusu, asıl siz; merhaba yok size! Zira bunu siz hazırladınız bize! Artık (o cehennem hepimiz için de) ne kötü bir yerleşim (yeri) olmuştur.” dediler.

61  (Reisleriyle çekişmekten bir fayda çıkmayacağını anlayan etbâ, kav gayı bırakıp Allâh-u Te`âlâ’ya yal var mayı tercih ederek:) “Ey Rabbimiz! İşte bunu bize kim hazırladıysa, o ateş içinde ona fazladan bir kat azap ver!” dediler.

Sâd Sûresi  455 
Cüz  23
cihanyamaneren